Golden Kids


Motto:

Helena má v hlase slunce,
Vašek má v hlase smích,
Marta má v hlase slzy...

Bohuslav Ondráček


   Jak to všechno začalo? V divadle Rokoko Schneiderovou hrou Čekání na slávu. V této hře dostali Marta, Helena a Vašek příležitost ukázat a předvést své pěvecké a pohybové nadání. V divadle se velmi rychle dostávali do povědomí diváků i textařů a skladatelů, kteří jim co chvíli nabízeli své výtvory. Skladby jimi zpívané se stávaly hity takřka přes noc: Tajuplnej hráč, Píseň Ofélie, Nepiš dál - Marta; Stín katedrál, Znám jednu krásnou princeznu - Helena a Vašek; Chrám svatého Víta, Ša la la la li - Vašek, Chytila jsem na pasece motýlka, Růže kvetou dál - Helena.
   Svoje vlastní společné vystoupení měli v Cannes v rámci druhého ročníku písničkového veletrhu MIDEM. Úspěch zde slavili především se svým dalším hitem Hej pane zajíci, při kterém se jim dostalo od zmlsaného publika poprvé a naposled za celý festival potlesku na otevřené scéně.
   Po tomto vystoupení v Cannes se zájem o naši trojici ještě zvětšil. Důkazem toho budiž jejich vystoupení v pařížské Olympii v roce 1968. Po Olympii je čekala Bratislavská lyra, kde Marta zpívala píseň Cesta (zlatá lyra), Helena s Waldemarem Matuškou píseň To se nikdo nedoví (stříbrná lyra) a Vašek skladbu Jak ten čas letí.
   Jejich posledním vystoupením v Rokoku se stala hra Filosofská historie, kterou na motivy Jiráskova románu napsal Jaroslav Dietl.
   Po 21. srpnu 1968 se píseň Modlitba pro Martu, nahraná Martou pro televizní seriál Píseň pro Rudolfa III, stala hymnou pokořeného národa.

   Vlastní skupina Golden Kids (Zlaté děti, Zlatá kůzlata) byla založena 1. listopadu 1968. Jejími hlavními zakladateli a rodiči se stali dirigent Josef Vobruba a skladatel Bohuslav Ondráček, který se stal pvním českým producentem v pravém slova smyslu a desky jeho Bob Serie nesly známku nejvyšší kvality. Název Golden Kids vymyslel textař Zdeněk Rytíř. Jako první natočili písničky Jdi o dům dál a Přítel Quinn. 25. listopadu se GK představili svým fanouškům v Lucerně ve svém pořadu Music Box No. 1. A pak cestovali s tímto programem a s velkým úspěchem po vlastech českých. A 18. ledna letěli GK opět do Cannes, kde vystupovali v samostatném československém večeru.
   Dalším pořadem GK se stal Micro-Magic-Circus, který napsal Zdeněk Rytíř a kde GK opět uplatnili své pěvecké, pohybové, herecké (a co já vím jaké ještě) schopnosti. Také s tímto pořadem účinkovali po republice a turné zakončili 27. ledna 1970. Bylo jejich poslední.
   V úterý 3. února 1970 byl Vašek Neckář pozván k řediteli Pragokoncertu F. Hrabalovi. Ten mu ukázal tři pornografické fotografie a nutil Vaška, aby mu potvrdil, že jedna z vyfotografovaných dívek je Marta Kubišová. Když nedosáhl svého, zrušil alespoň plánovaný koncert GK ve Vysokých Tatrách a začal proti nim podnikat tvrdé kroky.
   GK věřili, že jde o omyl. Jak Marta říká, jezdili od čerta k dáblu, aby se situace vyjasnila, ale marně. Marta podala na dr. Hrabala žalobu. V posledním březnovém týdnu od ní Helena a Vašek obdrželi dopis, který je svědectvím o důvodech skutečného rozchodu GK. Marta v něm píše, že potřebuje mít volné ruce k tomu, aby se mohla účinně bránit a vyžadovat soudní omluvy apod. Píše, že si přeje, aby oni dva pokračovali v práci, když jí to bylo znemožněno vyšší mocí. Její snaha o vysvětlení situace trvala více než 19 let.

   Golden Kids se opět sešli na pódiu v roce 1994. Předcházelo tomu nejen vystoupení Marty v roce 1989 na Václavském náměstí, ale také její účast na koncertě Heleny při jejím brodwayském show. Právě Helena se hodně zasloužila o návrat GK na koncertní pódia. 3. listopadu 1997 jim patřila opět vyprodaná Lucerna. Z bývalé kapely zůstal jen Boban Ondráček, trombonista Pavelka a stále neostříhaný Ota Petřina. GK předvedli opět svůj Micro-Magic-Circus. Zaslouženého zadostiučinění se dostalo nejen jim, ale také jejich vrstevníkům, kteří je nikdy nepřestali mít rádi. A já doufám, že nikdy nepřestanou.