Vašek Neckář


   Václav Neckář je o čtyři roky starší než Helena a o rok mladší než Marta. V dětství chodil na hodiny klavíru a zpěvu. Po absolvování gymnázia a neúspěšných zkouškách na DAMU nastoupil na elévskou školu Divadla pracujících do Mostu. V březnu 1964 je po konkursu přijat do plzeňského divadla Alfa. Později přechází s Bobanem Ondráčkem (který ho do Alfy přijímal) do pražského Rokoka.
   Prvním Neckářovým hitem se stala písnička Lékořice, jejíž text napsal Vratislav Blažek, autor Starců na chmelu. Tato hudebně i textově velmi nezvyklá písnička zazněla poprvé 19. prosince 1965 v televizní soutěži. Ani Vašek si ovšem s vyslovováním slova lékořice nedělal příliš velké starosti, a tak mohli posluchači slyšet, že se rozhodl léčit lásku lákořecí.
   Vašek se také výrazně prosadil na filmovém plátně. V roce 1967 natáčí s režisérem Jiřím Menzelem film podle novely Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky, který získal v následujícím roce Oskara. Jeho další film - Skřivánci na niti - opět režírovaný Jiřím Menzelem musel bohužel zůstat na dvacet let v trezoru.
   Vystupování Vaška V triu GK je popsáno na jiném místě, budu se tedy věnovat jeho pozdější kariéře.
   Po roce 1970 vystupuje Vašek se svojí skupinou Bacily. I jeho provází potíže, neboť po svědectví u soudu pro Martu Kubišovou a po rozchodu s Pragokoncertem se tyto potíže projevují většinou zákazy vystupování v zahraničí (soudruhům se také nelíbila proslulá hříva vlasů Oty Petřiny, jednoho z členů skupiny). Často navštěvuje Martu v jejím domově na Českomoravské vysočině. Po listopadové revoluci se zasadil o vydání desky z písniček z filmu Šíleně smutná princezna.

   Vašek Neckář patří neodmyslitelně ke dvojici Kubišová a Vondráčková. Zaujímá zde místo rozpustilého a veselého ptáčka zpěváčka, jehož tvárný hlas skvěle ladí s oběma slavicemi. Bez něho by Golden Kids nebyli golden, to znamená zlatí.